Настъпването на пролетта и приближаващото лято вещаят прекрасни моменти с близките хора на открито. Тепърва в главите на хората започват да се оформят планове за ваканция и споделени уикенди сред природа, басейни и градски паркове. Ясното небе и повишаването на температурите са предвестник на късите рокли и ръкави, които излагат голяма част от тялото на безпощадните слънчеви лъчи. Знаят ли хората обаче наистина как да се предпазят от тяхното вредно влияние и допускат ли грешки, когато прилагат слънцезащита?
Прилагането на слънцепредпазващ фактор е най-важната стъпка в грижата за поддържане на кожата здрава, тъй като тя намалява риска от рак на кожата и предотвратява преждевременното стареене. Включването във всекидневната рутина на подходящите продукти за защита от ултравиолетровите лъчи може да бъде считано за инвестиция в дългосрочното здраве и красота на външната обвивка. Въпреки това обаче наличието на слънцезащитен крем в грижата за кожата не гарантира на потребителите пълноценна защита, тъй като и при използването му те допускат съществени грешки.
Грешка №1: Не достатъчно количество от слънцезащитния продукт
Дерматолозите препоръчват нанасянето на една унция слънцезащитен крем, за да покрие адекватно всички области на тялото, които обикновено са изложени на слънце, включително лицето, краката и ръцете. Като размер за една унция може да се използва вместимостта на малка чаша за кафе – около 30 милилитра. Когато се използва слънцезащитен спрей, експертите съветват течността първо да се впръска върху ръцете и след това да бъде нанасяна по тялото. По този начин може да се добие по-добра представа за употребеното количеството от изделието.
Грешка №2: Слънцезащитното средство не се нанася повторно
Повечето слънцезащитни продукти предлагат подходяща слънцезащита само за около два часа. Задължително е, също така, да се нанесе от използваното средство отново след плуване или обилно изпотяване. Препоръчва се да се прочетат инструкциите върху слънцезащитния крем, за да се изпълнят правилно, особено в случаите, когато има определени изисквания за употребата на артикула.
Грешка №3: Нанасяне на слънцезащитен крем само в слънчеви дни
Облачният и студен бриз може да бъде заблуждаващ, но всеки един индивид трябва да знае, че въпреки лошото време, все още е изложен на риск от уврежданията, които може да причини слънцето, включително изгаряне. Дори в облачни зимни дни до 80 процента от UV лъчите могат да достигнат до кожата, а в допълнение към това снегът, пясъкът и водата отразяват слънчевите лъчи и следователно увеличават нуждата от слънцезащитни продукти.
Грешка №4: Използване на едно и също изделие през последните години
С течение на времето слънцезащитните продукти губят първоначалната си сила, така че е важно за потребителите да следят за техния срок на годност. Ако не е изписана дата, е разумно купуващият саморъчно да изпише срок на годност върху опаковката, за да знае кога да приключи с използването на средството. Хората трябва да обръщат внимание при промените в цвета, консистенцията или други знаци, които може да подскажат, че е време да се насочат към нов крем или спрей за защита.
Грешка №5: Не се използва широкоспектърен слънцезащитен крем
Слънчевите ултравиолетови А (UVA) и Б (UVB) лъчи могат да причинят различно увреждане на кожата. Поради това специалистите са единодушни, че потребителите трябва да търсят широкоспектърни слънцезащитни кремове със над 30+ предпазващ фактор. Този тип изделия изграждат бариера за над 97 процента от слънчевите лъчи.
Грешка №6 Разчита се единствено на слънцезащитния продукт
Слънцезащитният крем е важен елемент от слънцезащитата, но не трябва да бъде считан за единственото средство за блокиране на опасните лъчи. Препоръчва се също така да се избягва продължително и интензивно излагане на слънце (като тен), когато е възможно, и заедно с това да се носят очила, шапка с широка периферия, както и дрехи, покриващи откритите части. Облеклата с по-тъмен цвят и стегната тъкан предлагат най-добра УВ защита.
Грешка № 7 Забравяне на някои важни зони
Слънцезащитният крем трябва да се поставя върху всички зони, които ще бъдат изложени на слънце. Въпреки това има няколко места, които хората са склонни да пропускат. Не е никак добре да се забравят ушите, задната част на врата, върховете на краката, клепачите и устните си. Извършено проучване, публикувано през април 2019 г. в списанието PLoS One, установява, че почти 20 % от участниците не са нанасяли слънцезащитен крем върху клепачите си и дори не са имали представа, че са пропуснали тази съществена област. Този факт е твърде тревожен, тъй като кожата на клепача е зоната с доказано най-висока честота на рак на кожата на единица площ. Същевременно за предпазване на устните е разумно да се купи отделен специализиран продукт, който да осигури адекватна защита срещу парещите и нанасящи щети слънчеви лъчи.