С всеки изминал ден светът на красотата се сдобива с нови подобрени формули и уникални процедури за подобряване и възстановяване на външния вид. Модерните технологии изстреляха цялата козметична индустрия в нова орбита и в настоящия момент за всеки един кожен проблем, за всяко едно настъпило състояние има няколко алтернативи. Съвсем естествено, целта на иновативните решения не е свързана с пълното отхвърляне на старите изпипани методи, а да предостави нови възможности за поддържане на естествената красота.
По същия начин може да се погледне и към натуралните съставки в грижата за кожата. Десетилетия наред някои от тях поддържат отлично реноме и не слизат от рафтовете с козметика на любителите. Други от тях набират популярност, благодарение на неизчерпаемите си ползи и понякога напълно незаслужено остават в сянката на добре познатите и утвърдени активни елементи.
Потребителите, на козметични изделия, отдаващи голяма част от своето време на опознаване на веществата и съставките, не може да не са забелязали фантастични нюанси на синьото в една част от средствата за рутинна грижа към кожата. Съвсем не е трудно да бъдат съблазнени от луксозните балсами и божествени масла за лице, оцветени в ярък нюанс на сапфир, но все пак истинската причина за тази любов от пръв поглед не се дължи само на външния вид на продукта. Истинската причина за тази привързаност са техните свойства, чрез които въздействат върху здравето на кожната бариера. Съставката, която прави разликата както по отношение на резултатите, така и по отношение на цвета, се нарича синя вратига.
Синята вратига, известна също като мароканска лайка, произхожда от средиземноморския басейн и ботанически е класифицирана като член на семейство Сложноцветни (Asteraceae) – също дом на астри, маргаритки и слънчогледи. Завладяващото потребителите синьо етерично масло се извлича изненадващо от жълтите цветове на растението, които са известни със своите успокояващи и противовъзпалителни свойства. Самото растение поддържа свежо ухание, комбинация от ябълка и лайка. Многослойна и сложна миризма, приема сладък, леко флорален тревист аромат и има камфорови нюанси.
Жизненият, отличителен син цвят на маслото идва от съединение, наречено хамазулен, което е резултат от химическата реакция, която възниква, когато мароканската лайка се дестилира. Този процес на добиване на маслото запазва неговите мощни противовъзпалителни и антибактериални свойства.
Синята вратига може да бъде нанасяна и чрез носещо масло (Носещите масла се използват за разреждане на етерични и други масла преди локално приложение). За възползване от пълните предимства на чистата синя вратига е разумно да се използва масло-носител с по-ниско количество полиненаситени мастни киселини в сравнение с наситените и мононенаситени мастни киселини, включително кокосово масло и масло от жожоба. Това помага да се предпази формулата от окисление, запазвайки целостта на съставките.
Като грижа за кожата синята вратига е особено мощна, когато се доставя под формата на крем или балсам. Балсамите за лице са ултра-хидратиращи втвърдени масла, които се разтапят в течност, когато влязат в контакт с топлината на кожата.
За разлика от овлажнителите, балсамите са безводни, което означава, че не съдържат вода. Това им качество осигурява мощна защитна бариера върху кожата, запечатва другите продукти за красота и същевременно предпазва от външните стресови фактори на околната среда. Балсамите обикновено се прилагат като последна стъпка в рутинната грижа за кожата.
Благодарение на своите качества синята вратига може да бъде полезна в няколко направления:
1. Бори се с възпалението
Маслото от синя вратига съдържа няколко противовъзпалителни съединения, включително хамазулен, сабинене, камфор, мирцен, пинен, които могат да помогнат за намаляване на раздразнения, подуване, зачервяване и дискомфорт. Те дори могат да действат като естествени агенти за заздравяване на рани и имат способността да се борят с признаците на ултравиолетово увреждане и стареене, като бръчки и фини линии.
Екстрактът от синя вратига е полезен съюзник в борбата с бактерии, които могат да причинят инфекции и намаляване на назалната конгестия и възпалението в дихателната система. Например ароматерапевтите понякога разпръскват маслото или карат хората да го вдишват от купа с вода, за да подобрят дишането си.
2. Прекрасен избор за кожа, склонна към акне
Синята вратига може е чудесно средство, когато става дума склонна към обриви кожа. Съставката съдържа съединения, които имат антимикробни свойства, включително сабинен, който помага за инхибиране на растежа на бактериите върху кожата. Освен това бета-пиненът, присъстващ в етеричното масло от синя вратига, притежава противовъзпалителни и антимикробни свойства, които могат да бъдат полезни за кожата, склонна към акне.
Противовъзпалителните свойства на етеричното масло от синя вратига съдействат за намаляване на образуването на тъмни петна, заздравяване на белези от акне и увреждане на кожата и насърчаване на по-равномерен тон на кожата.
3. Може да успокои чувствителната кожа
Синята вратига е успокояващо масло, което може да помогне за успокояване на раздразнената кожа. Етеричното масло съдържа камфор в малки количества и мирцен, които имат успокояващи свойства.
Приложено локално, то помага при дерматит, успокояване на обриви и алергични реакции, екзема, псориазис и розацея. Синята вратига облекчава топлината на тялото, за да намали възпалението на кожата.
В допълнение, синята вратига може да помогне за създаването на бариера за кожата, намалявайки усещането за сърбеж, стягане или парене, които често съпътстват чувствителните кожни реакции.
4. Притежава антихистаминови свойства
Синята вратига е естествен източник на теофилин, бронходилататор, поради което традиционно се препоръчва в хомеопатията при астма и емфизем.
За респираторна подкрепа и за намаляване на назалната конгестия се смесва синя вратига с ободряващи медицински масла, включително равенсара или евкалипт, добавят се няколко капки върху кърпичка и внимателно се вдишват.
5. Действа успокояващо
Освен че поддържа здравето на кожата, синята вратига има успокояващ ефект, който помага в борбата с депресията, намалява тревожността и помага при нарушения на съня. Това до голяма степен зависи терапевтичните ползи на аромата и ободряващите съединения на самото цвете, което може да помогне за стимулиране на чувството за оптимизъм.
Синята вратига обикновено не дразни и не е токсична, но както при всички етерични масла, винаги първо трябва да се направи кожен тест. Предпочитаният начин на употреба е външен и максималната концентрация в сместа не трябва да надвишава 4%. Експертите са единодушни, че в малки количества екстрактът от синя вратига е безопасен за ежедневно ползване. Въпреки това е важно да не се нанася твърде много върху кожата, тъй като може да причини дразнене.
За поддържане на здравето на кожата, маслото от синя вратига може да се комбинира добре с някои от най-добрите етерични масла за кожа, като чаено дърво, лавандула и масла от тамян. Може също да се смеси с масло от бял равнец, което също има сладък, тревист аромат поради наличието на хамазулен. Белият равнец се използва и за успокояване на стреса, осигуряване на антиоксидантна подкрепа и повдигане на настроението.
Всички етерични масла е разумно да се използват в малки количества, само една или две капки наведнъж, като трябва да се внимава за признаци на дразнене, като парене, зачервяване или обрив. Употребата му трябва да се прекрати моментално при появяване дори на един от тези симптоми.