В индустрията за красота и в социалните медии се набляга прекалено много на закупуването на козметични продукти. Пред потребителите се представят изцяло нови формулировки и отдавна затвърдили доброто си име марки, които обещават да допринесат с фантастични ползи за външния вид. Овлажняващи кремове, почистващи препарати, маски за лице, тонери, серуми, за ежедневна употреба или за нанасяне преди лягане – изобилието понякога води до грешни стъпки, вместо да реши проблемите.
И въпреки че всеки човек иска здрава, блестяща и гладка кожа, то, казано съвсем честно, не винаги хората са напълно отдадени на каузата. Продуктите за красота са едва второто ниво в грижата за кожата. Те са верен помощник, но без солидната основа не биха дали търсения и обещаван от рекламите резултат. Използването на най-модерните и скъпи ексфолианти, серуми и кремове срещу фини линии и бръчки няма да направят много, когато гримът не се почиства, когато всеки ден се приема алкохол или когато сънят се жертва в името на още една серия на любимия сериал.
Никой не е перфектен, но използването на точният режим за красота (закупуването козметика), е само половината от успеха. Ключът към перфектната кожа е изцяло нов подход и следване на няколко правила, които биха гарантирали необходимия успех.
1. Ограничаване времето на слънце
Около 90% от стареенето на кожата се причинява от слънцето, особено силно важи за хората с по-светла кожа. Необходимо е да се знае и за още по-големият риск от продължителното стоене под ултравиолетовите лъчи – развиването на меланома (рак на кожата). Като се вземат тези неща предвид, експертите препоръчват да се ограничи времето, което индивидите прекарват навън, особено в летните горещини.
Да, понякога се налага заради неотложна работа, а ваканциите на лазурния бряг често са свързани със „слънчеви бани“ през целия ден. Ето защо е от съществено значение в чантата за плаж на първо място да присъства защитният крем със силен предпазващ фактор. Очилата, които осигуряват протекция от увреждане на зрението, както и от неволно присвиване на очите и образуване на фини линии в тази област, също са задължителен атрибут.
2. Заспиване върху копринена или сатенена калъфка за възглавница
Бръчките на лицето могат да се образуват и по време на нощния сън. Особено валидно е за хората, които спят настрани и полагат или лявата или дясната част на лицето си върху възглавница. По този начин кожата се трие в тъканта на калъфката, като всяка сутрин, веднага след събуждане, могат да се забележат образувалите се гънки. Специалистите съветват да се закупи копринена или сатенена обвивка за възглавница, тъй като тези материи на кожата да се плъзне леко, свеждайки до минимум шанса за създаване на бръчки.
3. Прием на необходимото количество вода
Пиенето на вода не хидратира директно кожата, но помага на всички телесни системи да функционират по-добре. Разгледано по подробно, то помага на черния дроб да елиминира токсините от тялото, намалява подпухналостта, помага при бъбречната функция (което от своя страна помага за намаляване на тъмните кръгове около очите) и дори за кожни заболявания като псориазис и екзема.
4. Отказ от захар и захарни изделия
Понякога на кожата отнема известно време, за да покаже ефекта от консумираната храна. Но резултатът, ако енергийният източник е предимно добавена захар и рафинирани въглехидрати, така или иначе пристига на повърхността. Приемането на прекалено големи количества захарни изделия може да доведе до скок на инсулина (хормонът, произведен от панкреаса, който регулира количеството захар в кръвта) и възпаление. Този процес произвежда ензим, който се прикрепя към колагеновите влакна, като ги кара да се разграждат и да загубят своята сила и гъвкавост.
Инсулиновите скокове поставят мастните жлези в прекомерно действие, създавайки благоприятна среда за образуване на акне. Препоръчително е да се изготви подходящ хранителен режим, предлагащ на организма разнообразие от витамини, желязо, калций и други полезни вещества.
5. Избягване стискането на пъпки
Въпреки че понякога е изкушаващо, изстисканата пъпка може да създаде много по-трайно увреждане на кожата, отколкото ако бъде оставена сама да завехне. Не бива да се забравя, че съществува акне, наречено acne Mechanica, което се причинява от триене при докосване на лицето и изтласкване на себум и бактерии обратно в порите. Освен това изстискването може да доведе до образуването на белег или кафяво петно – пост-възпалителна хиперпигментация. Разумно е да се проведе консултация с дерматолог, за да се уточнят правилните стъпки за предотвратяване развиването на още повече пъпки по кожата.
6. Измиване на лицето с хладка, а не гореща вода
Себумът (маслото) в кожата има консистенция, подобна на восък и използването на гореща вода за измиване на лицето „разтопява“ маслото, премахвайки от кожата така необходимата влага. В резултат на това, кожата започва да образува допълнителни количества себум, които в даден момент могат да се окажат вредни и запушващи порите.
Хладката вода е отлично решение, защото позволява правилно почистване на замърсяването, без да отстранява напълно влагата и да стимулира синтеза на прекомерни количества себум.
7. Измиване на четките за грим
Освен стар грим, разбира се, върху уредите за нанасяне на козметика се натрупват бактерии, себум, прах и пот. Ако не се почистват редовно, всички тези вредни вещества попадат отново върху лицето по време на всяко нанасяне на грим. Този кръговрат може да причини възпаление, запушени пори и акне. Препоръчително е четките за грим да се почистват веднъж седмично.
8. Справяне със стреса
Когато човек е стресиран или притеснен, организмът отделя хормон, наречен кортизол. Повишените нива на кортизол могат да накарат кожата да загуби сиянието си, намаляват нивата на влага, причиняват сухота и уморен вид вид, предизвикват завишено производството на себум, което може да доведе до акне, преждевременно развитие на бръчки и линии, зачервяване и възпаление, както и обостряне кожни заболявания като розацея, екзема и псориазис.
Известно е, че сънят намалява хормона на стреса, като същевременно увеличава хормона на съня, който действа като антиоксидант в борбата с фините линии, бръчките и рака на кожата.
Освен това по време на сън организмът произвежда нов колаген, който помага лицето да изглежда свежо, а кожата гладка.
Не на последно място, по време на сън се произвежда голямо количество човешки хормон на растежа, което помага за възстановяване на уврежданията причинени през деня от замърсяване на околната среда или продължителното излагане на слънце.
9. Развиване на физическа дейност и спорт
Напълно ясно е, че физическите упражнения и тренировките са чудесни за цялото тяло, но следва да се знае, че то води със себе си и някои ползи за кожата.
Когато човек се движи, кръвта циркулира в тялото ми и пренася кислород и хранителни вещества до всички клетки. Този процес не само осигурява мигновено сияние, но също така помага на кожата да се възстановява по-бързо.
Друго предимство на спорта е, че помага за намаляването на стреса и разбира се на нивата на кортизол.
10. Отказване на цигарите и избягване на цигарения дим
Когато тютюнът се нагрява (дори и в случая на електронните цигари) той освобождава свободни радикали, които увреждат ДНК на кожните клетки. Това води до разграждане на колагена и еластина в организма.
Цигареният дим също така свива кръвоносните съдове като изчерпват така необходимите кислород, витамини и хранителни вещества. С течение на времето това води до ускорено стареене, дехидратация, тъмни кръгове, видими кръвоносни съдове и цялостен уморен и отпуснат вид.
Освен това е доказано, че пушачите лекуват много по-бавно появилите се кожни проблеми в сравнение с тези, които не пушат. Например, при развито акне може да е необходимо много повече време за премахването на образувалите се пъпки, което пък може да доведе и до пост-възпалителна хиперпигментация.