Кожната алергия, наричана още „контактен дерматит“ (екзема), е един от най-често срещаните дерматологични проблеми. Той се появява като реакция на организма към иначе безвредни вещества от околната среда и представлява свръхчувствителност на имунната система към тях. Причините за появяването на екзема са известни от десетилетия и биха могли да се коренят в допира на кожата до перилни препарати, средства за почистване на дома, парфюми и различни тоалетни принадлежности за тяло и лице. Алергичен отговор на имунната система могат да предизвикат и някои облекла, като специалистите наричат това състояние с нов термин, а именно „текстилен дерматит“.
Медицината е идентифицирала основните рискове за образуването на т. нар. текстилен дерматит:
Прах за пране
Перилните препарати имат изключително значение, що се касае до почистването на дрехите. За съжаление, много търговски марки съдържат вредни токсини като багрила и парфюми, които стимулират алергична реакция.
Ново облекло
Хората често остават изненадани, когато научат, че новите дрехи всъщност могат да доведат до алергични реакции. Те считат, че след като дрехата е нова, то не е необходимо тя да бъде изпрана. Проблемът е, че голяма част от новите дрехи съдържат формалдехид, който е токсичен и може да предизвика сърбеж или дразнене на кожата. Това химично съединение се използва, за да предпази дрехите от гънки, докато са изложени в магазините или се съхраняват на склад.
Използвани материали
Тъй като в текстилната индустрия се използват различни химикали, не е изключено някои от тях да причинят реакции. Източникът на алергия към текстил може да бъде самата тъкан и химическите добавки, използвани при обработката на тъканта. Някои химикали като фталати, които често се срещат в пластмасата, бромираните огнезащитни вещества и перфлуорираните съединения, използвани в дишащите тъкани, причиняват алергии и дори могат да бъдат канцерогенни.
Аксесоари
Шипове, ципове, копчета и катарами също могат да създадат проблеми, особено ако предметите съдържат голямо количество никел.
Обикновено алергичната реакция към дрехите възниква, когато клетките на антителата разпознават химичните структури на използваните и намерени в дрехите съединения, след което ги третират като опасни вещества. Това е причината плазмените клетки да произвеждат алергични антитела, които намират път към различни системи на тялото. Тези антитела се интегрират с провъзпалителните клетки, които покриват кожата и когато се свържат заедно, се освобождават хистамини. Оттук-насетне се наблюдават различни реакции на организма – от леки, до изключително тежки. Те варират в зависимост от вида на активацията, с която трябва да се справи тялото – хрема, воднисти очи, зачервяване на кожата и обрив, парене, сърбеж, образуване на кожни лезии и мехури, възпаление на космените фоликули и др.
Подобно на други видове алергии, и тази също може да бъде избегната. За целта е добре да се посети лекар, който ще направи тест, за да определи силата на алергията и точната причина за нея. Обикновено дерматолозите препоръчват да се прилага калциневрин или кортикостероиди, за да се облекчат обичайните симптоми като обриви и сърбеж. Друга форма на борбата с алергичните реакция към дрехите са антихистамините, които специалистите препоръчват като един от най-ефективните начини за премахване на зачервявания и дразнения по кожата.
За избягване на отговор от организма към някои материи и платове, експертите съветват:
- Да се носят дрехи от памучен или ленен плат, тъй като е известно, че те са най-малко склонен към причиняване на алергия.
- Да се перат новите дрехи преди да бъдат носени за първи път.
- Да се използват познати марки перилни препарати, като същевременно се избягват изделия, които съдържат парфюми и други сурови химикали.
- Да се определи причинителят на дразненето и да се избягва допирът му до кожата. Например, ако това е никеловият цип на панталоните, той може да бъде заменен с пластмасов или с копчета, изработени от друг материал.
- Формалдехидът в дрехите може да бъде избегнат чрез изпиране на дрехите преди обличане.
- Хората с доказана алергия към пигменти трябва да изпират дрехите повече от веднъж преди обличане, за да отстранят колкото се може повече от вредните за тялото им химикали.