Д-р Манджукова

С кои съставки си партнира витамин Ц

Както в модните тенденции, така и в грижата за кожата смесването на различни компоненти може да бъде както гениално решение, така и катастрофално. Понякога е забавно да се пробват различни нови продукти, които непрекъснато излизат на пазара, и да се опитват различни варианти за вмъкване в рутинната грижа. Но често това не е добра идея, тъй като комбинирането на някои съставки може да се превърне в опасност за здравето. За портфейла също. За съжаление не съществува универсално ръководство за правилни и неправилни комбинации, защото съществуват изключително много видове съставки, а отделно от това – всеки организъм реагира по различен начин на прилагането на всяка една от тях. Но в дерматологията са известни няколко общоприети комбинации, за които е постигнато генерално единодушие, че представляват заплаха и следва да се избягват или поне да се подхожда с повишено внимание към тях.

Витамин Ц е съставка в козметиката, за която няма да чуете лоша дума – стимулира производството на колаген, изглажда бръчки и белези от акне, изсветлява кожата, мощен антиоксидант, има противовъзпалителни свойства. Доказано е заслужил мястото си на рафта в банята, още повече че е подходящ за всички видове кожа. Добрата новина е, че в комбинация с правилните съставки витамин Ц може да бъде накаран да увеличи ефикасността си и да донесе още по-добри резултати. А лошата – комбинацията с неправилните съставки може да навреди.

И така, този общоизвестен и верен помощник за справяне с различни кожни проблеми супергерой, доказано може да си партнира с:

Хиалуронова киселина – като двойка те подобряват текстурата на кожата и изглаждат фините линии. При чувствителна кожа имат успокояващ ефект, намаляват възпалението, зачервяванията и сухотата, които е възможно да предизвика  самостоятелната употреба на витамин Ц.

Витамин Е – двата антиоксиданта обединяват силите си, за да осигурят мощна защита и да неутрализират свободните радикали. Този „съюз“ се използва в много серуми с цел протекция срещу оксидативен стрес и срещу UV лъчението.

Ферулова киселина – отново потентен антиоксидантен тандем, при който феруловата киселина стабилизира витамина и удължава благоприятното му действие, като същевременно изсветлява кожата, намалява появата на фини линии и бръчици и защитава от слънцето.

Ниацинамид (витамин Б3) – тази комбинация намалява производството на меланин и забавя преноса на меланозоми, изсветлява и изглажда тена.

Пептиди – пептидите са вериги от аминокиселини, които благоприятстват производството на колаген и подобряват еластичността на кожата. Когато се комбинират с витамин Ц, намаляват бръчките, усилват кожната бариера и еластичност, намаляват възпаленията и имат анти-ейдж ефект.

Серамиди – серамидите са мастни киселини (липиди), които изграждат липидната бариера и имат ключово значение за задържането на вода в кожата. Двете съставки предпазват от загуба на влага и усилват защитната функция на кожата. Друго тяхно постижение е изглаждане на бръчки, намаляване на обезцветяването и хиперпигментацията, както и насърчаване на клетъчния оборот.

Витамин Е, витамин Ц и ферулова киселина – какво може да се случи, ако се обединят три антиоксиданта? Получава се тройна фотозащита. Изследване от 2005 година потвърждава усилването на благоприятното действие за предпазване от слънчевото лъчение при смесването на трите съставки.

Същевременно, специалистите предупреждават за комбинации, които могат да увредят кожната бариера и да застрашат постигнатите с години резултати:

Витамин Ц и салицилова киселина – съвместната активност тук представлява опасност за чувствителната кожа, тъй като може да предизвика възпаление и зачервяване, затова е най-добре да се включват в рутинната грижа в различни дни.

Бензоил пероксид и витамин Ц – Бензоил пероксида може да окисли витамина, което да обезсили действието му и обезсмисли употребата му. Комбинацията на двете съставки взаимно изключва полезното им действие, затова трябва да се използват отделно.

Витамин Ц и ретинол (витамин А) – Ретинолът премахва мъртвите кожни клетки и ускорява образуването на нови, а витаминът образува защитен филм за намаляване на видимите признаци на преждевременното стареене. Възможно е обаче в резултат да се намали pH на ретинола, което пък да доведе до затруднения в способността на кожата да абсорбира, затова се препоръчва витамин Ц (под формата на аскорбинова киселина) да се използва сутрин, а ретинолът – вечер.

Витамин Ц и алфа хидрокси киселини – примери за такива киселини са гликолова и млечна. Те ексфолират мъртвите клетки, почистват и отпушват порите и ускоряват клетъчния оборот. В случай на чувствителна кожа, подхождайте с внимание към тази комбинация, тъй като може да доведе до изсушаване и възпаления. Оптималната употреба на двете е сутрин витаминът, вечер киселината.

При избор на продукти за грижа за кожата от една страна е необходимо отлично познаване на индивидуалните нужди за оптимални резултати. От друга, е нужно задълбочено знание за ползите и вредите на активните съставки и съвместното им действие в различните формули. В случай на колебание, незнание и най-вече за да се избегнат трайни неблагоприятни последици е най-добре да се потърси компетентно мнение на специалист.