Д-р Манджукова

Ролята на цветята в грижата за кожата

В забързаното ежедневие, в което живеем, не са много нещата, които могат да повдигнат рязко настроението ни и да ни докарат топла усмивка. Букетът от свежи пролетни цветя, с повод или без, е в състояние да извади на повърхността най-добрите чувства от всяка дама. Цветята носят свежест, аромат и жизненост, красота и обаяние. А освен, че са естетически приятни за гледане, те осигуряват някои от най-важните лечебни съставки на планетата.

Векове наред различните култури по света считат цветята за едно от най-мощните естествени средства за лечение на различни заболявания – от главоболие и храносмилателни проблеми до тревожност и умора. Още през 2500 г. пр. н. е. китайска книга за корени и треви включва препратки към 365 различни лекарства, които произхождат от изсушени части на лечебни растения, някои от които се използват и днес – камфор, женшен, джимзон, кора от канела, ефедра и много други.

Цветята и техните екстракти са използвани през хилядолетията и за лечение на кожни заболявания и за разкрасяване на кожата. Ползите от растенията се предават от поколение на поколение и са усъвършенствани, подобрявани и надграждани при всяка следваща употреба. И сега, когато говорим за подобряване на външния вид, цветята могат да бъдат приемани не само като естествен начин за добавяне на цвят и аромат към лечебните продукти. Те са ценени заради нежните си, но мощни лечебни свойства, които отговарят на множество проблеми на кожата. Флоралните екстракти съдържат витамини и антиоксиданти, които помагат за овлажняване, почистване и изглаждане на обвивката, както и за борба с ранните признаци на стареене и увреждане от свободните радикали.

Наред това, е научно доказано, че редица видове имат антибактериални сили, които помагат за поддържането на кожата чиста и свободна от инфекции, включително възпаления от бактерии, причиняващи появата на акне.

И не на последно място – продуктите, използващи флорални екстракти, са прекрасна алтернатива за третиране нарушенията на пигментацията. Някои растения имат свойствата да помагат при изчистване на пигментни петна, причинени от прекомерно излагане на слънчева светлина, хормони или стареене.

Включването на цветя и производни от тях в грижата за кожата определено може да донесе така необходимото освежаване и да дари обвивката с нови сили и блясък. Разбира се, преди закупуването на продукт, включващ в състава си активна съставка от растение, потребителите трябва да са наясно за евентуалните ползи и кои проблеми може да бъдат разрешени с използването му. Затова хората трябва да са наясно с най-добрите флорални съставки, които ще намерят в изделията за красота и грижа за кожата.

Роза

Розите са известни със своите интензивни хидратиращи свойства, които ги правят идеални за чувствителна и суха кожа. Екстрактът от роза е средство, което подмладява клетките и помага за минимизиране на белези, стрии и бръчки. Наситени с витамин Ц и А, розовата вода и розовите масла притежават способността да предотвратят появата или да заличат образувалите се фини линии и бръчки. Извлекът от розов храст, както и маслото от шипка изобилстват с подхранващи мастни киселини, защитаващи антиоксиданти и противовъзпалителни витамини за хидратиране, лечение на признаци на стареене и пигментация.

Пасифлора

Пасифлората съдържа ликопен, който помага на кожата да се възстанови от уврежданията, причинени от ултравиолетовите лъчи. Този основен компонент я превръща в основен играч в борбата срещу стареенето. Растението съдържа 72% линоленова киселина (омега-3), което го прави ефективен срещу възпаление, зачервяване, лющене и екзема. Произхождащо от Южна Америка, маслото от пасифлора или маслото от маракуя е богато на витамин Ц, калций и мастни киселини, което го прави перфектна съставка за продукти, които са формулирани за суха, зряла и сърбяща кожа.

Слънчоглед

Благодарение на високото съдържание на линолова киселина, слънчогледовото масло е силно препоръчително за кожа, склонна към акне. Също така е богат на антиоксиданти, които помагат за защита и възстановяване на увредената кожа. Наличието на омега-6 мастна киселина помага естествено да генерира серамиди (липиди във външния слой на кожата) за възстановяване и поддържане на кожната бариера. Богатството от съставки осигурява различни предимства за кожата – овлажнява, хидратира и почиства кожата; облекчава слънчево изгаряне, зачервяване и ухапвания от насекоми; изсветлява тъмните петна и следите от пъпки; изглажда подмишниците и изсветлява лактите и коленете; изглажда стъпалата на краката и отпуска уморените, подпухнали очи.

Невен

Като едно от най-мощните лечебни цветя, естествените способности на невена осигуряват облекчение от различни здравословни и кожни проблеми. Той притежава противогъбични, антибактериални и противовъзпалителни свойства, които го правят ефективен за предотвратяване на акне, както и за лечение на кожни раздразнения като екзема, дерматит, розацея и гъбични инфекции. Невенът съдържа и мощни антиоксиданти, които се борят с преждевременното стареене и увреждането от свободните радикали. Експертите обаче предупреждават, че той не е препоръчителен за хора, склонни да развият реакция към цветя от семейството на маргаритките.

Лайка

Самото споменаване на думата „лайка“ води до асоциации с ободряващата напитка чай, но всъщност билката има своята богата история на медицински приложения, датираща от древен Египет, Рим и Гърция. Като начало, лайката притежава противогъбични, антибактериални, антисептични и антиоксидантни свойства, което я прави многофункционална съставка за проблемни състояния, вариращи от акне и подуване до заличаване на белези и леки ожулвания. В състава си има висока концентрация на азулен, което я превръща в отлично противовъзпалително средство с превъзходни овлажняващи свойства.

Хибискус

Като богат източник на алфа-хидрокси киселини (AHAs) и антиоксиданти, цветето на хибискус е много ефективно за съживяване на еластичността на кожата и борба с признаците на стареене. Еестествените алфа-хидрокси киселини помагат за ексфолиране на кожата, ускоряват клетъчния обмен и помагат намаляване на акнето, а съдържанието на полизахариди му позволява да бъде успокояващ и овлажняващ. При редовна употреба на продукти с екстракт от растението кожата изглежда по-стегната, гладка и блестяща.

Лотос

Лотосът е уважавано цвете в азиатските култури, което е известно със своите контролиращи омазняването и хидратиращи свойства. Лотусът не само балансира мазната кожа, като контролира производството на себум от мастни жлези, но също така е пълен с антиоксиданти, които се борят с уврежданията, причинявани от свободните радикали. Растението също така съдържа витамин Ц, Б комплекс и А – всички от съществено значение за намаляване на възпалението и поддържане на кожата здрава.

Лавандула

Известна със своя успокояващ и релаксиращ ефект, лавандулата често се използва в спа процедури и ароматерапия, но употребата на това деликатно цвете не спира дотук. Лавандулата е цитофилактична, което на прост език означава, че спомага клетъчния оборот и обновяването на клетките, което я прави чудесна за белези, бръчки и стрии. Освен че съживява кожните клетки, тя е известна и със своите антисептични и противовъзпалителни ползи.

Жасмин

Нежно малко цвете, което има мощни антиоксиданти свойства, предпазващи кожата от уврежданията от слънцето и замърсяването от околната среда. Жасминът хидратира и изглажда кожата, намалява старческите петна и фините линии и подхранва сухата кожа. Заедно със своя успокояващ ефект, той се нарежда сред любимите органични съставки, използвани в лосионите за тяло.

Бъзов цвят

Цветът от бъз има доказано медицинско приложение за различни болести – от обикновен грип и алергии до укрепване на здравето на дихателните пътища. Растението е известно със своите антибактериални и противовъзпалителни свойства, които го правят един от най-често срещаните флорални екстракти, използвани в продуктите за естествена красота, особено в тонери и кремове за лице.

Ехинацея

Често срещана в Северна Америка, ехинацеята е възхвалявана заради  антибактериалните, противовъзпалителни и лечебни качества, които я поставят като за третиране на акне и други раздразнения. В нея се съдържа и танин – вещество, което помага за свиване и стягане на кожните клетки. Екстрактът от ехинацея обикновено се използва в овлажняващи кремове, тонери за борба с акне и серуми против стареене.

Много флорални екстракти осигуряват изключително необходимите количества антиоксиданти и витамини, които също помагат за овлажняване на кожата. Антиоксидантите са най-добрата линия на защита срещу преждевременното стареене, тъй като предпазват от свободните радикали и работят, за да помогнат за възстановяването на клетките.

Когато се търсят качествени продукти за рутинна грижа, трябва да се обърне внимание на етикетите върху продуктите – чистите флорални екстракти са изброени на видно място.

Ако възникнат въпроси относно използването на продукти, съдържащи активна съставка от цвете, е препоръчително да се потърси мнението на дерматолог или лицензиран естетик. По този начин потребителите ще са сигурни, че използват правилните флорални продукти за своя тип кожа.