Заболяванията, причинени от гъбички (онихомикозата) и разпростиращи се по кожата и ноктите, са едни от най-разпространените в съвременния свят и засягат все повече хора, независимо от пола и възрастта. От една страна, те са силно упорити, образуват се на специфични места по тялото и неглижирането им може да доведе не само до чувство на психологически дискомфорт, а в редица случаи до силен сърбеж, образуване на рани, косопад и др.
Естествената среда за развитие и разпространение на гъбичките е заобикалящата ни природа – вода, въздух почва, растения, животни и, разбира се, човешкото тяло. Съществуването, както и възможността да причиняват инфекция, са обект на научни изследвания и до ден днешен, като характерно за някои от тях е, че могат да живеят нормално върху човешката кожа, без да причиняват инфекция.
Редица фактори, обаче, могат да окажат влияние върху активизирането на гъбичките и причиняването на заболявания – топлото време, причиняващо изпотяване, антибиотици, диабет, хормонален дисбаланс, както и занижена лична хигиена. Отслабеният имунитет и нарушената цялост на кожата създават благоприятна предпоставка за инфекция и образуването на лезии.
Разпространението на гъбични инфекции се получава при занижена лична хигиена и се предава от човек на човек при допир или ползване на общи предмети, както и от контакт с животни. Медицината изкарва на преден план няколко вида гъбични инфекции (тинеа), които се обособяват според причинителя и мястото, на което са се образували обриви:
Лечението на инфекции, причинени от гъбички, обикновено е свързано с посещението към опитен дерматолог, който осъществява преглед и локализира заразата и причинителите ѝ. В много от случаите се налага продължително лечение и третиране с локален антибиотик на заразените области. Всичко това следва да се случва след преглед и преценка на специалист по кожни заболявания.
За намаляване на риска от заразяване с гъбични инфекции, д-р Манджукова съветва – повишено внимание към кожата и спазване на безупречна лична хигиена. Отбягвайте използването на чужди вещи – шапки, джапанки, кърпи, дрехи, стикове за подмишници, а също така разхождането с боси ходила на обществени места като басейни, бани, спа центрове. Избягвайте дългия престой с влажни дрехи, както и внимателно подсушавайте тялото след баня. Особено внимание може да се обърне на местата задържащи влага – между пръстите на краката, свивките на бедрата, подмишниците. Особено бдителни следва да са хората с домашен любимец и при съмнение за инфекция незабавно да се консултират с ветеринар. Продължителното носене на затворени обувки от неестествена материя, както и дрехи от изкуствен текстил, отварят вратата за гъбична инфекция.
Като опитен дерматолог с отлична професионална подготовка и сериозен стаж, д-р Манджукова ще помогне за справянето с Вашия дерматологичен проблем.