Д-р Манджукова

Как да стегнем и подобрим еластичността на отпуснатата кожа

Кожата е най-големият орган при хората, който представлява външна обвивка на тялото и има жизненоважните функции да предпазва от навлизането на вируси, бактерии и слънчева светлина, както и да предпазва организма от загуба на вода. Грижите, които се полагат за нея, кореспондират пряко и с отношението към цялостното здраве. Изготвянето на режим за рутинна грижа за кожата е възможност за поддържането ѝ стегната, гладка и лишена от проблеми, а това, от своя страна, се отразява и на външния вид.

С напредването на възрастта кожата започва да губи естествената си плътност поради намаляването на производството на колаген и еластин – двата основни структурни протеина, които ѝ придават твърдост и еластичност. Доказано е, че след настъпването на 20-годишнина възраст хората губят приблизително 1% от производството на колаген, като този проблем се задълбочава при дамите значително повече след настъпването на менопаузата. По подобен начин еластинът в кожата също намалява с годините, което неминуемо има значение и се отразява върху нейните свойства – тя се отпуска и увисва. 

Освен естествените процеси, които настъпват с напредването на възрастта, трябва да бъдат взети предвид и външни фактори, които допринасят за загубата на еластичност на кожата – ултравиолетови лъчи, липса на сън, тютюнопушене и наследствена обремененост успяват да изтощят кожата и да нанесат някои характерни белези на стареенето. В допълнение, стресът, хормоните, замърсяването и неправилният хранителен режим също могат да ускорят разграждането на колагена и еластина, като причинят така неприятното отпускане в определени области.

И въпреки че все още не е измислен начин за връщане на биологичния часовник назад, все пак еластичността на кожата може да бъде защитена и подобрена с някои простички и обикновени практики, които да се превърнат и в част от всекидневния режим за красота:

Слънцезащитен крем

Най-ефективният продукт против стареене винаги ще бъде слънцезащитният крем. Блокирането на някои от вредните лъчи е от съществено значение за запазване еластичността на кожата. Експертите съветват да се избере слънцезащитен крем с широк спектър на действие, който предпазва както от ултравиолетовите А (УВА) лъчи, така и от ултравиолетовите Б (УВБ) лъчи. И докато УВБ засягат горния слой на кожата и причиняват изгаряния, то УВА проникват по-дълбоко като увреждат колагенови и еластинови влакна, поради което кожата губи своята еластичност, става груба и отпусната.  Разумно е слънцезащитният продукт да бъде с най-малко 30 предпазващ фактор и да се нанася върху кожата на всеки два часа. В допълнение, за предпазване от вредните слънчеви лъчи може да се използват дрехи със защитен фактор, както и шапка с голяма периферия.

Антиоксиданти

Свободните радикали са реактивни, несдвоени електрони, естествено произведени от химически процеси в тялото, като дишане и хранене, както и в резултат на излагане на външни фактори като ултравиолетови лъчи, замърсяване и цигарен дим. В процес, наречен окисление, свободните радикали могат да допринесат за разграждането на здрави колагенови и еластинови влакна, като откраднат електрон от тях.

Антиоксидантите неутрализират нестабилните свободни радикали, като им дават резервен електрон, за да предотвратят клетъчно увреждане. Те могат да бъдат набавяни чрез храни като:

Каротеноиди: моркови, грейпфрут, кейл, манго, портокали, спанак и домати.

Лактобацили: Сирене, ферментирало мляко, маслини, кисели краставички, кисело зеле и кисело мляко.

Фитоестрогени: орехи, бяло зеле, соя, червена детелина и червено вино.

Полиненаситени мастни киселини: семена от чиа, ленено семе, херинга, скумрия, сьомга, сардини и риба тон.

Витамин А: масло от черен дроб на треска, яйца, обогатено обезмаслено мляко, тъмнозелени и листни зеленчуци като броколи и спанак, както и оранжеви и жълти зеленчуци и плодове.

Витамин Ц: чушки, касис, боровинки, цитрусови плодове, гуава и сливи какаду.

Витамин Д: яйчни жълтъци и мазни риби като скумрия, сьомга и риба тон.

Витамин Е: бадеми, авокадо, варен спанак, слънчогледово олио, слънчогледови семки и масло от пшеничен зародиш.

Ретинол и ретиноиди

Доказано е, че продуктите за грижа за кожата, съдържащи ретинол и ретиноиди, насърчават производството на колаген и възстановяват уморената и отпусната кожа.  Ретинолът е форма на витамин А, за която е доказано, че подобрява еластичността на кожата, когато се комбинира с витамин Ц.

Хиалуронова киселина

Хиалуроновата киселина се намира в съединителната тъкан на кожата, като тя определено помага хидратацията и стегнатия вид. Както колагена, така и хиалуроновата киселина намалява с времето заради естествените процеси на стареене и излагане на ултравиолетови лъчи. За щастие козметичната индустрия предлага на потребителите различни продукти, съдържащи активна съставка хиалуронова киселина. Тя задържа 1000 пъти собственото си тегло във вода и по този начин успява да поддържа кожата хидратирана, гладка и еластична.

Генистеин

Генистеин е вид соев изофлавон, който имитира ефекта на естрогена в тялото. Може да се приема като добавка или чрез соеви продукти. Подобно на хормонозаместителната терапия, този фитоестроген може да подобри еластичността на кожата, когато се приема перорално.

Хамамелис

Хамамелисът е растение, което може да се намери в различни продукти за грижа към кожата. Локалното приложение на хамамелис помага при увисвания и бръчки, тъй като в структурата си изобилства от съединения, които съдействат за възстановяването на еластина, увреден от слънцето.  

Ако промените в начина на живот и продуктите за грижа за кожата против стареене не са довели до желаните резултати, медицинската терапия е следващата логична стъпка, която определено носи бързи и трайни резултати. Медицинските процедури, извършвани от козметичен дерматолог, могат да подобрят еластичността на кожата, като стимулират растежа на нов колаген. Процедурите могат да помогнат за запазване еластичността на кожата по-ефективно от другите опции.

Лазерно лечение

Лазерните процедури могат да подобрят признаците на стареене на кожата. Проучванията показват, че лазерната терапия помага за стимулиране на производството на колаген в съединителните влакна на кожата. Увеличаването нивата на колаген подобрява вида на кожата и повишава естествената ѝ еластичност.

Лазерното лечение обикновено се счита за по-малко инвазивно и с нисък риск в сравнение с други медицински лечения за стареене на кожата. По време на лазерната терапия кожата ще бъде подготвена с обезболяващ крем. След терапията е нормално да се появи зачервяване и подуване.

Микронидлинг с радиочестота

Минимално инвазивна процедура, която подпомага изграждането на колаген в кожата. Специални игли, които доставят високоинтензивна радиочестотна енергия, се вкарват в целевата тъкан, което дава равномерен ефект на затопляне и стимулира растежа на нови колагенови влакна. Микронидлингът с радиочестота може да доведе до значително подобряване на качеството и текстурата на кожата.

Тази процедура може не само да стегне кожата, но и да помогне при фини линии, разширени пори, бръчки, белези от акне и стрии. Подобрението се забелязва три до шест месеца след лечението.

Ултерапия

Ултерапията е неинвазивна процедура, която използва микрофузирани ултразвукови вълни за стимулиране на растежа на колаген в тялото и стягане на кожата. Методът действа чрез генериране на термичен ефект под кожата, който ускорява производството на колаген в тялото.

Хората, които се подлагат на ултратерапия, обикновено виждат резултати след два до три месеца.

Химически пилинг

Химическият пилинг обикновено се извършва на лицето, като процедурата може да се изпълни и върху шията и ръцете. Този метод подобрява признаците на стареене като старчески петна и бръчки.

По време на химически пилинг практикуващият специалист нанася химически разтвор върху предварително набелязаните зони (лице, шия или ръце). Поставеното съединение действа като ексфолиант и премахва горните слоеве на кожата. По този начин се задействат регенеративните способности на кожата, стимулира се производството на нов колаген, а резултатът е гладка, здрава и стегната обвивка.

Дермабразио

Дермабразиото представлява техника за ексфолиране, извършвана от дерматолог, по време на която се използва инструмент за „шлайфане“ и премахване на външните слоеве. Процедурата може да подобри вида на бръчките и отпуснатата кожа. Проучванията установяват, че дермабразиото е по-ефективно за стимулиране на растежа на нов колаген от химическия пилинг.

Инжекции с богата на тромбоцити плазма

Инжектирането на богата на тромбоцити плазма е сравнително нова козметична процедура, но се използва от години за подпомагане на заздравяването на рани след операция или травма. Тромбоцитите съдържат протеини и растежни фактори, които могат да лекуват кожата и да насърчават производството на колаген. Терапията включва вземане на кръв от пациента, след което тромбоцитите и растежните фактори се отделят с помощта на специална апаратура. Отделените полезни вещества се инжектират в лицето, шията или ръцете. След инжектиране на богата на тромбоцити плазма, фибробластите в кожата се задействат, което води до нови кожни клетки и производство на колаген.

Дермални пълнители

Дермалните пълнители стимулират синтеза на нов колаген. Процедурата представлява инжектиране на полезни вещества в предварително набелязани зони на лицето. Терапията отнема около 20 до 30 минути, а поставеният разтвор запълва кухи зони и дълбоки гънки на кожата. Ефектите обикновено са забележими след месец, но може да се наложат  още три до четири процедури за постигане на търсения ефект.