От копринената гладкост на кожата, която имаме като деца до дълбоките бръчки на 80-годишен човек, може би нищо не отразява движението на времето така добре, както кожата. Тя функционира по прекрасен начин до началото на пубертета, а след това, около юношеството, чистият тен започва да отстъпва място на появяващото се акне.
С напредване на възрастта кожата става по-малко стабилна поради генетични промени, а увреждането от слънцето допълнително увеличава кожните проблеми. Някои фактори на естественото стареене могат да излязат извън нашия контрол, но така или иначе днес знаем, че слънцето, а не само нашите гени, могат да бъдат обвинявани за появата на петна и бръчки по кожата.
Някои от начините за ограничаване на това увреждане е чрез избягване на прекомерно излагане на слънце, използване на защита срещу ултравиолетовите лъчи, отказ от пушене, ограничаване на приема на алкохол, избор на режим на грижа за кожата, подходящ за съответния тип кожа и дори включване на кремове против стареене още в началото 30-те години.
Рутинна грижа за кожата 30‘те години:
Настъпването на 30-тата година е период от живота, през който трябва да си дадем по-сериозна сметка за бъдещето и да се приготвим по-сериозно за борбата със стареенето. Редно е основните продукти да са насочени към предотвратяването и намаляването на фини линии, бръчки, тъмни петна и други преждевременни признаци на стареене.
Ако слънцезащитния крем е използван често и поставян усърдно, е твърде вероятно да не се забелязва радикална промяна в кожата от 20-те години. Но все пак, трябва да сме наясно, че 30-те са десетилетието, в което кожата може да започне да губи от своя блясък поради по-бавния обмен на клетките. Това е и десетилетието, когато може да започнете да забелязвате пачи крак, тъмни кръгове и увисване на долните клепачи.
1. Използване на подходяща слънцезащита
Всеки един човек, който не е вложил максимално своите усилия за предпазване от ултравиолетовите лъчи в предходното десетилетие, ще може да забележи някои изменения на кожата – увеличаване на фините линии и щети като тъмни петна и загуба на еластичност. Все пак никога не е твърде късно за превключване на програма за пълна защита от вредните лъчи.
2. Почистващо средство
За защита на естествената бариера на кожата е необходимо да се прилага нежно измиване на лицето сутрин и вечер. За обръщане на изтощената и матовата кожа към сияйна, отличен избор може да бъде закупуването на почистващ препарат с хидрокси киселини, които увеличават обновяването на клетките.
Необходимо е и да се смени маската за лице с такава, която помага за стягане на кожата и предотвратява или намалява появата на фини линии и бръчки.
3. Прилагане на серум и овлажнител
За поддържането на бариерата здрава и да се сведат до минимум щетите, причинени от околната среда е препоръчително да се използва широкоспектърен хидратант със слънцезащитен фактор 30. Освен това, в грижата за кожата, за допълнителен тласък и защита от външни агресори, може да се добави серум с витамин Ц. редно е да се потърси средство , съдържащо между 15 до 20 % L-аскорбинова киселина, най-ефективната форма на витамина. Маслото за лице е добър начин за овлажняване и връщане на блясъка, тъй като този продукт има някои защитаващи обвивката качества и същевременно свойството за напояване на кожата с полезни съставки.
4. Нощно лечение
Нощният фокус трябва да бъде съсредоточен върху възстановяването на тънката кожа около очите. Необходимо е да се избере околоочен крем с ниацинамид (против зачервяване), кофеин (противовъзпалително) или ретинол (изграждане на колаген). За останалата част от лицето фантастична алтернатива са ретиноид или нощен крем с ретинол за предотвратяване на бръчки и фини линии.
5. Естетични процедури
Силно препоръчително е да се проведе консултация с естетичен специалист, който да направи оценка на моментното състояние на кожата и да предвиди подходящи естетични лечения за подобряване и запазване на външния вид. Подходящите за този период процедури могат да бъдат следните:
Повърхностен химически пилинг – Химически пилинг се извършва върху различни области на кожата, включително лицето, шията и ръцете. Терапията обикновено се използва за подобряване на цялостното здраве и текстура на кожата чрез стягане и тонизиране. Процедурата химически пилинг помага за минимизиране на фини линии и бръчки, някои видове акне, увреждания от слънцето като неравномерен тен, леки белези от акне.
Самият метод изисква поставяне на химически разтвор върху повърхността на кожата, за да разруши нейния външен слой и да стимулира бързия растеж на кожните клетки.
Мезотерапия – Мезотерапията е нехирургично лечение, което включва използване на малки игли за инжектиране на коктейл от полезни съставки (витамини, хиалуронова киселина, магнезий, селен, мед, нуклеинова киселина, аминокиселини, цинк) в повърхностните и по-дълбоките слоеве на кожата. Тази техника е разработена през 1952 г. от френския лекар Майкъл Пистор за облекчаване на болката, а в последствие се развива и използва като лечение за подмладяване на кожата.
Мезотерапията помага за насърчаване на производството на еластин и колаген в кожата, което благоприятства и подобрява нейния тонус, еластичност, хидратация и стегнатост. Като нехирургично лечение мезотерапията съдейства за подобряване на фините линии и бръчки, изсветлява пигментирана кожа, изсветлява слънчеви петна и неравномерен тен, подобрява хидратацията, намалява появата на целулит, лекува заболявания на косата като алопеция и косопад.
Въпреки че постигнатите резултати от лечението с мезотерапия варират от човек на човек, ефектите на този метод варират между три и четири месеца.
Биоревитализация – Биоревитализацията е форма на мезотерапия с използване на по-висока концентрация на хиалуронова киселина. Тази естествена терапия помага да се осигури оптимална хидратация на кожата, поддържане на нейния естествен цвят, пластичност и еластичност. Биоревитализацията използва висока концентрация на хиалуронова киселина, която се поставя в дермата на кожата заедно с хранителни вещества като витамини, минерали и пептиди. Този коктей от полезни съставки на минимизиране на бръчките, но също така осигурява основни хранителни градивни елементи, които спомагат за стимулиране на естествената способност на кожата да се подмладява. Самата хиалуронова киселина е основен елемент от съединителната тъкан, отговорна за поддържането на хидратацията на кожата и младежкия вид. Стимулирайки производството на фибробласти и поддържайки съединителната тъкан, биоревитализацията може значително да подобри състоянието и устойчивостта на кожата. Областите на тялото, които могат да бъдат третирани, не са ограничени до лицето, а включват и шията, деколтето, дланите и зоните около коленете.
Дермални филъри – Дермалните филъри могат да добавят обем на хлътнали и отпуснати зони, да подобрят асиметрията на лицето, както и външния вид в областта около очите, да освежат тена и да осигурят по-плътни устни. Също така те помагат за изглаждане на бръчките около носа и устата и се използват за уголемяване на устни, включително корекция на асиметрията и добавяне на пълнота и дефиниция на устните.