Когато ни попитат защо обичаме лятото можем да се сетим за толкова много причини – ледено студени напитки и барбекю в горещ ден, разходки до плажа и разбира се безкрайното слънце, което ни кара да се чувстваме щастливи. С повишаването на температурите и увеличаването на деня започваме да кроим планове за нашата ваканция и все по-честите срещи с приятели на открито. Летните дни обаче носят своите несгоди със себе си. Особено когато слънцето твърде силно започне да жари кожата ни, а топлината навън не позволява да си поемем дъх, най-добрият пристан са охладените от климатик помещения.
Създаден, за да разхлажда в знойните горещини и да предпазва организма от нагряване, климатикът е се превръща във верен другар на все повече хора. Освен наслада, той позволява пълноценна почивка, най-вече, когато температурите гонят своя нов рекорд. Дотук всичко звучи прекрасно, нали? Но трябва да знаем, че климатикът крие своите малки тайни от нас. Всички ние, които ценим постигнатите добри резултати с външния си вид и отдаваме значение на грижата за кожата, трябва да сме наясно, че охлаждащите въздуха устройства могат да навредят на външната ни бариера. Страхотното при тях е наличието на хладен въздух, който обаче намалява нивото на влажност, и въпреки че това може да звучи като идеалният подарък за горещото време, разхлаждането на тялото върви ръка за ръка с няколко отрицателни странични ефекти:
Суха кожа
Климатичните системи са склонни да премахват влагата във вътрешната среда. Това, естествено, означава, че те извличат и натуралната влага от човешката кожа и причиняват сухота на цялата обвивка. В крайна сметка вътрешните слоеве са засегнати, което кара кожата да се усеща чувствителна, лющеща се и сърбяща.
Увеличава производството на себум
Външната ни бариера произвежда себум – естествено масло, което е полезно за здравето и текстурата на кожата и ѝ позволява да изглежда млада, стегната и сияйна. Същевременно, климатиците понижават температурата на околната среда, извличат влагата от кожата ни, в резултат на което тя започва да произвежда прекомерни количества, за да компенсира липсите. Резултатът от това са запушени пори и образуване на акне.
Кожни нарушения
Продължителното изсушаване на кожата може да причини дерматит. В случаите на вече съществуващо заболяване като розацея, псориазис или екзема, климатикът може да влоши симптомите, тъй като изсушава въздуха и провокира чувствителността на кожата.
Преждевременно стареене на кожата
Климатикът също може да забърза процесите на преждевременно стареене на кожата. Загубата на влага стимулира свиването на обвивката и намалява нейните еластични свойства. Липсата на хидратация е причина за изсушаване на кожата, а последствие образуването на набраздяване и фини линии.
Ако установим, че климатикът значително изсушава кожата ни и причинява някое от горните състояния, може да се използват няколко лесни за изпълнение съвета, които ще ни помогнат да избегнем появяването на тревожни състояния:
1. Използване на хидратиращ почистващ препарат за лице
Когато става въпрос за справяне със сухата кожа, не можем да сбъркаме, ако използваме овлажняващ почистващ препарат за лице, който измива без прекомерно изсушаване. Тази основна грижа за кожата помага за елиминирането на мръсотията и следите от грим, които се наслояват на повърхността и в порите през целия ден, като същевременно осигуряват на външната бариера заслужена хидратация.
2. Измиване на лицето с хладка вода
Усещането за топла вода върху кожата може да бъде приятно, но не е препоръчвана алтернатива, когато става въпрос за сухота и чувствителност. Топлината на водата има способността да отмива естествените мазнини, задълбочавайки възникналите проблеми със сухия и матов тен. Експертите съветват измиването на лицето винаги да се случва с умерено хладка вода, която може да подобри вида и чувствителността на обвивката.
3. Задължително използване на овлажнител за лице
Хидратиращият крем за лице е задължителен в рутинната грижа за кожата. След почистващата сесия нанасянето на овлажнител може да помогне на кожата ви да се хидратира за освежено и балансирано усещане. Формулировките с керамиди или хиалуронова киселина могат да обгърнат кожата с влага за здравословен блясък.
4. Поставяне на хидратираща маска за лице
Отличен начин за премахване на досадните възпаления, причинени от климатика е поставянето на хидратиращата маска. Препоръчват се нощни маски, формулирани с ретинол, хиалуронова киселина или витамин Ц. Кожата се чувства гладка и подхранена веднага след употреба и изглежда озарена през нощта.
5. Нанасяне на серум за лице
Серумите за лице са полезни, когато искаме да осигурим влага и да минимизираме видимите признаци на стареене. Разумно е да се използват серуми с чиста хиалуронова киселина, които имат способността да подобрят естественото задържане на влага за дълготрайна хидратация.