Д-р Манджукова

Видове маски за лице

Грижите, които полагаме за нашата кожа, изискват познаването на специфичните ѝ особености. Определянето на нейния тип – суха, мазна, комбинирана, чувствителна или нормална – ще ни ориентира не само при избора на козметични продукти за всекидневно нанасяне, но и цялостен поглед за това как да я предпазваме, почистваме и хидратираме. Един обстоен анализ би ни дал по-ясни перспективи за поддържането, възстановяването, както и за третирането на различни кожни състояния, защото, в края на краищата, нашата кожа не е константна величина. Тя се променя в зависимост от околната среда, температурите, всекидневния стрес или хранителния режим и е изцяло зависима от средствата, с които я подсилваме.

Прекалената наситеност на пазара на козметични продукти може да бъде неразрешима енигма, особено ако не сме запознати с темперамента на нашата външна обвивка. Пазаруването „на сляпо“ и само, защото дадена марка е пуснала своя нов продукт, не само може да бъде неподходящо, но и в определени случаи да навреди, вместо да помогне. Именно за това на преден план излизат експертите, особено що се касае за избор на правилния продукт за разкрасяване или подмладяване.

Съветите на дерматолозите имат особено голямо значение при избора на маска за лице. Понастоящем съществуват толкова различни видове, че няма как да се доверим само и единствено на рекламите в списанията и телевизията. Подходящи за нанасяне и в домашни условия, и в козметични салони, маските за лице определено помагат за намаляване на акне, хидратиране, отпушване на порите и придаване на по-свеж и младежки вид. Но как можем да разберем кой вид маска за кой тип кожа е подходящ?

Крем маски

Крем маските са идеални за нормален и сух тип кожа, за подмладяване или осигуряване на допълнителна влага на кожата. Чрез своите омекотяващи свойства, които поддържат кожата мека, влажна и еластична, те са идеалният продукт за зимните месеци. Крем-маските съдържат масла, които проникват дълбоко в кожата и хидратират нуждаещите се от овлажняване клетки. За извличане на повече ползи е нужно да се закупуват продукти, съдържащи съставки като алфа-хидрокси киселини, бета-хидрокси киселини, етерични масла, естествени масла.

Глинени маски

При мазна или склонна към акне кожа, е подходящо да се използва средство, което балансира нивата на омазняване и регулира секрецията от мастните жлези. Глинените маски съдържат естествени субстанции, които изглаждат и омекотяват повърхността на кожата, почистват запушените пори и премахват наслоената мръсотия, бактерии, черни точки. Те също така разрешават проблемите с T-зоната (челото и носа), работейки за укрепването на кожата. Подходящите маски от този вид съдържат млечна и лимонена киселина.

Гел маски

Гел маските са предназначени за чувствителни и дехидратирани типове кожа, тъй като са нежни, леки и се абсорбират бързо. Благодарение на  своя успокояващ и охлаждащ ефект върху кожата, те са идеално средство след продължителен ден на плажа или в случаите, когато кожата дълго време е била изложена на слънце. Гел маските активизират производството на колаген, като в комбинация с антиоксидантни съставки, се постига ефект на съживяване и детоксикация на кожата.

Лист маски

Най-хубавото при този вид маски е тяхната изключителна ефективност и възможност за лесно използване. Те са силно абсорбиращи, осигуряващи незабавна хидратация след продължителен ден под парещите слънчеви лъчи,  подходящи да се използват преди вечер, преди сън. Лист маските са леки, като имат свойството да проникнат директно в епидермиса, което ги прави подходящо средство за всички типове кожа. Обикновено съдържат съставки като хиалуронова киселина, антиоксиданти и витамин Е, което им позволява да хидратират, подхранят и предпазят кожата от стареене. След отстраняване на този вид маска от лицето е подходящо да се нанесе овлажнител за подсилване на ефекта.

Ексфолиращи маски

Ексфолиацията е важна част от рутинната грижа за кожата, която спомага за премахване на мъртвите клетки и отпушване на порите. Маските за почистване са подходящи за ползване веднъж или максимум два пъти седмично, като тяхното действие не се ограничава само с премахване на натрупалата се мръстотия и почистване на запушените пори. Те имат естествени свойства за изсветляване на кожата като наред с това ѝ придават здравословен блясък. Продукти, съдържащи гликолова киселина, млечна киселина или плодови ензими от папая и ананас постигат идеален почистващ ефект и напълно възстановяват кожата.

Термални маски

Самонагряващите се или термичните маски използват съставки, които генерират топлина, когато са в контакт с въздуха и/или водата. Затоплящи повърхността на кожата, този вид маски допринасят с дълбок почистващ ефект. Те отпускат порите, подобряват кръвообращението и издърпват дълбоко вкоренените замърсявания върху повърхността на кожата.

Пилинг маски

Пилинг маските „обелват“ мъртвата кожа от лицето като придават ясен, сияещ и подмладен вид на лицето. Подходящи са за използване при наличие на акне, черни точки и силно замърсена кожа. Пилинг маските се предлагат в подтипове от гел, пластмаса или парафин като основното им свойство е стимулиране на кръвообращението и осигуряване хидратация на кожата.

Маски за устни / Маски за очи

Освен гореспоменатите маски за лице в разнообразния свят на козметиката съществуват и продукти със специална насоченост грижата за очите или устните. Тези маски осигуряват незабавна хидратация и намаляват проблеми като подпухналост, тъмни кръгове, тъмни и изсъхнали устни.

Във всеки един случай преди използването на дадена маска е добре да се провери нейния срок на годност, както и внимателно да се следват инструкциите за нанасяне, престой и отмиване (отлепяне). Следването на препоръчителните предписания за употреба е една от гаранциите за постигане на максимален резултат след използване на козметичния продукт.